SAUNY, SAUNOVÉ DOMČEKY, SUDOVÉ SAUNY A VÍRIVKY. VÝROBA A VEĽKOPREDAJ

Výroba sáun – severské tradície, estónska remeselná zručnosť

Sauny sa stali neodmysliteľnou súčasťou všetkých kúpeľov alebo rekreačných zariadení, no čoraz viac ľudí si chce užiť saunu alebo vírivku aj na vlastnom pozemku. Nie je to otázka hygieny, ale životného štýlu – sauna je vynikajúcim miestom na relaxovanie, meditáciu či čas strávený s priateľmi. Ako sa k nám dostali sauny a tradície saunovania, a aké drevené sauny sa vyrábajú dnes? A čo je dôležitejšie – ako môžeme pomôcť predajcom nájsť typy a modely sáun, ktoré ich zákazníci najviac žiadajú?

Aké typy sáun vyrábame?

Astel Garden ponúka rozmanité typy drevených sáun – saunové domčeky, sudové sauny a vírivky. Ako spoločnosť s dlhou tradíciou výroby produktov z dreva vrátane domov vieme, ako vyrobiť vysokokvalitné sauny podľa severských štandardov – a sme tiež schopní uspokojiť veľké objednávky od našich predajcov. Aké druhy sáun vyrábame v našich závodoch na drevené domy?

Saunové domčeky a kabíny

Účelovo vytvorené saunové domčeky alebo zabudované parné miestnosti sú najrozšírenejším a najbežnejším typom sáun na svete.  

Takýto saunový komplex zvyčajne zahŕňa parnú miestnosť, šatňu a umyváreň, a často aj terasu na ochladenie medzi jednotlivými parnými kúpeľmi.

História sáun

Sauna, ako ju poznáme dnes, pochádza zo severských krajín. Kultúra a tradície saunovania sa vyvinuli súbežne vo Fínsku a pobaltských krajinách, kde sú dodnes dôležitou súčasťou každodenného života. Celkom prvé sauny boli diery vyhĺbené do úbočí kopcov, v ktorých sa nahrievali kamene. Na ne sa vyliala voda, čím sa zvýšila teplota a návštevníci sa mohli zobliecť.

Predchodcom modernej sauny je dymová sauna, v ktorej sa niekoľko hodín nahrievajú kamene uložené na piecke na drevo. Potom sa dym z piecky vypustí, aby sa návštevníci mohli zahriať zvyškovým teplom z kameňov a piecky samotnej.

Priemyselná revolúcia priniesla kovové saunové kachle na drevo, z ktorých sa dym odvádzal komínom.

To umožnilo priebežné vyhrievanie sauny aj počas jej používania. Takto sa zrodila tradičná fínska sauna, ktorej vnútorná teplota môže presiahnuť 100 stupňov.

Rozšíriť tradíciu saunovania do iných krajín pomohla migrácia Fínov, Estóncov, Lotyšov, Litovcov a Rusov, ktorí si so sebou priniesli nielen lásku k saunám, ale aj znalosti potrebné na ich stavbu. V Európe sa sauny stali obzvlášť obľúbenými po druhej svetovej vojne, najmä po tom, čo Nemci a Fíni bojovali proti Rusom fínsko-ruskom fronte. Hygiena Fínov natoľko závisela od sáun, že používali prenosné saunové stany a budovali parné miestnosti v zákopoch.

Jednoduchá a predsa účinná koncepcia sauny z nášho katalógu

Nemci si však túto tradíciu saunovania osvojili a rýchlo ju rozšírili do Rakúska, Švajčiarska, Belgicka, Holandska a ďalších európskych krajín.

Dnes sauny fínskeho typu nájdete všade na svete a zadováženie si sauny alebo saunového domčeka je otázkou jediného telefonátu. Saunové domčeky sa vyrábajú a vyvážajú všade na svete, no tie najlepšie sauny sa stále zhotovujú v ich rodisku – v severských a pobaltských krajinách.

Aké typy sáun vyrábame?

Astel Garden vyrába saunové domčeky na každý účel – od samostatne stojacich saunových domčekov iba so šatňou a parnou miestnosťou, až po veľké záhradné domy so špeciálne navrhnutou parnou miestnosťou. V skutočnosti možno na saunové domy premeniť všetky naše modely záhradných domov, prípadne môžu mať parnú miestnosť ako doplnok, čo predajcom umožňuje pružne navrhnúť požadovaný saunový produkt.

V prípade veľkých objednávok sme pripravení vyrobiť sauny podľa návrhov a výkresov zákazníkov – najmä v prípadoch, keď zákazníci chcú produkt s architektonickými prvkami typickými pre danú krajinu. Máme však aj modely domov, ktoré sú špeciálne navrhnuté ako sauny a poskytujú skvelý saunový zážitok.

Aké riešenia používame v našich saunách?

Na konštrukciu sáun Astel Garden používame tepelne upravené drevo, ktoré dokáže odolať veľkým teplotným výkyvom, takže sa nekrúti, čo by narušilo tepelný odpor sauny, ako aj jej odolnosť voči vplyvom počasia.

Dlhoročné skúsenosti s návrhom a stavbou sáun nám umožnili získať znalosti a zručnosti, vďaka ktorým dokážeme usmerniť prúdenie vzduchu a pary v parnej miestnosti na dosiahnutie rovnomernej distribúcie tepla.

Na dostatočný a rýchly ohrev ponúkame vysokokvalitné saunové piecky Harvia. Ponúkame saunové domčeky s elektrickým vykurovaním aj s kachľami na drevo.

Lavičky sú vyrobené z jelše, ktorá sa po zahriatí sauny nerozpáli.

Všetky sauny, podobne ako naše záhradné domy, sa zákazníkom dodávajú ako montážna súprava, ktorá obsahuje všetky materiály a pokyny potrebné na jednoduché a pohodlné zostavenie.

Sudové sauny

S príchodom sudových sáun sa sauny stali ľahko dostupnými pre každého, kto túži mať nejakú doma. Vďaka funkčnému dizajnu, jednoduchej inštalácii a minimálnej potrebe základov je tento typ praktickou saunou pre každého.

História sudových sáun

Z pohľadu dlhej histórie sáun sú sudové sauny relatívne nedávnym úkazom. Prvé sudové sauny sa objavili v druhej polovici 20. storočia, približne v rovnakom čase, keď rástla aj obľuba drevených víriviek. Sudové sauny vychádzajú zo zväčšenej verzie sudov na whisky a víno, vďaka čomu je ich výroba relatívne lacná.

Zároveň je však táto unikátna koncepcia sudovej sauny jej najväčšou výhodou. V dôsledku okrúhleho tvaru je vonkajšia stena sudovej sauny zároveň jej nosnou konštrukciou aj vnútornou stenou, čo v porovnaní so saunovým domčekom predstavuje značnú úsporu materiálu. Z rovnakého dôvodu sudová sauna nepotrebuje krov, a krytinu možno položiť priamo na jej vrch.

Nižšia spotreba materiálu uľahčuje prepravu sudových sáun – montážne súpravy sú menšie a ľahšie, takže ich preprava po svete je jednoduchšia a lacnejšia. Najbežnejšie sa sudové sauny predávajú a skladujú vo forme montážnej súpravy, z ktorej si za krátky čas a bez špeciálnych zručností zostavíte saunu pripravenú na použitie.

V dôsledku jej zvláštneho tvaru nemá hornú a dolnú lavičku, no valcovitý profil poskytuje sudovej saune iný výhodu – teplo sa v jej vnútri pohybuje a šíri rovnomerne.

Aké typy sudových sáun vyrábame?

Naša ponuka sudových sáun začína najjednoduchšou saunou pre 2 – 4 ľudí, ktorá má len to najdôležitejšie – parnú miestnosť, saunovú piecku a šatňu. Ďalšie sudové sauny potom majú väčšie parné miestnosti a šatne a pohodlnú terasu na ochladenie medzi kúpeľmi.

Aké riešenia používame pri výrobe sudových sáun?

Vonkajší plášť našich sudových sáun je vyrobený z tepelne upraveného dreva, pretože kvalita takejto sauny značne závisí od toho, ako k sebe priliehajú vonkajšie dosky, ktoré musia udržať vlhký a horúci vzduch vnútri.

Dosky lavičiek sú zhotovené z jelše, ktorá sa po zahriatí sauny príliš nerozpáli. Priehľadné výplne dverí sú z tvrdeného skla a namiesto bežného okna na zadnej stene parnej miestnosti si môžete objednať romantické okno v tvare polmesiaca, cez ktoré sa budete môcť počas saunovania pozerať von.

Obruče z nehrdzavejúcej ocele na vonkajšom plášti zabezpečujú tesné spojenie obvodových dosiek a gumové tesnenie špeciálne navrhnuté pre sauny zlepšuje tepelnú izoláciu okien. Pod lavičky možno nainštalovať LED osvetlenie a na opierky sedadiel na terase možno umiestniť doplnky, napríklad držiaky na poháre.

Naše sudové sauny sú vybavené vysokokvalitnými elektrickými pieckami Harvia alebo kachľami na drevo, takže saunu vyhrejete rýchlo a pohodlne.

Drevené vírivky

Vírivky sú obľúbené najmä v zime, pretože si pobyt v nich môžete užiť vonku aj keď sneží. Dnes sú vo svete obľúbené vírivkové sauny.

História víriviek

Tradícia horúcich vodných kúpeľov siaha až do starovekého Egypta, no skutočnú celosvetovú popularitu drevené vírivky získali v druhej polovici 20. storočia. Za kolísku drevených víriviek sa považuje Japonsko, kde ich na meditáciu a relaxáciu využívajú už viac než 1 000 rokov.

Po druhej svetovej vojne túto tradíciu priniesli vojaci do Spojených štátov, kde sa pri výrobe prvých víriviek postupovalo podobne ako pri výrobe sudov na víno, len sa pridali kachle na drevo na ohrev vody. Aj keď boli prvé vírivky netesné a hromadili sa v nich nečistoty a baktérie, začali sa šíriť do sveta.

V 60-tych rokoch vírivky po prvý raz dostali vnútorný povrch zo sklolaminátu a akrylu, v dôsledku čoho sa stali hygienickejšími a ľahšie sa čistili. Tak sa zrodila dnešná, celosvetovo obľúbená vírivka.

Aký druh víriviek vyrábame?

Vírivky od Astel Garden sú zhotovené z vysokokvalitného dreva a majú sklolaminátovú výstelku, ktorá uľahčuje ich údržbu. Ponúkame vírivky rôznych veľkostí, ktoré sa dokonale hodia na každú terasu a v prípade potreby ich ľahko premiestnite.

Aké riešenia používame pri výrobe víriviek?

Aj keď majú vírivky jednoduchú konštrukciu, ich výroba si vyžaduje svedomitosť a remeselnú zručnosť. Najlepšie výsledky sa dosahujú použitím starostlivo vybraných a dobre opracovaných materiálov. Vírivky od Astel Garden sú vyrobené z tepelne upraveného dreva.

Naše vírivky sú vyhrievané kachľami na drevo, ktoré umožňujú prispôsobiť teplotu vody podľa potreby.

Vírivky sa prepravujú zmontované. Okrem samotnej sauny súprava obsahuje aj kachle, komín a potrubia na ohrev vody.

Odborné severské znalosti pri výrobe sáun

Spolupracujeme s najlepšími saunovými odborníkmi v Pobaltí, aby sme zaručili príjemnú vnútornú klímu, vysokú kvalitu a používateľskú prívetivosť našich sáun. Ponúkame široký sortiment sáun a možnosť využiť naše výrobné zariadenia a odborníkov na vyrobenie takých sáun, ktoré vaši zákazníci vyhľadávajú. Aktívne investujeme do vývoja našich produktov a neustále našu ponuku sáun aktualizujeme, aby si v katalógu sáun Astel Garden čoraz viac predajcov našlo presne to, čo ich klienti hľadajú.

Prečo si objednať sauny od nás?

Astel Group je najskúsenejším výrobcom drevených konštrukcií v pobaltských krajinách. Pri výrobe vysokokvalitných produktov čerpáme z viac než 70 rokov skúseností.

Poskytujeme úplné riešenia pre našich predajcov po celom svete. Niektoré z riešení, ktoré ponúkame v prípade veľkých objednávok:

  • Úprava produktov alebo ich výroba podľa vašich vlastných technických výkresov
  • Balenie pod značkou zákazníka
  • Sledovanie stavu dodávky
  • Skladovanie
  • Doručenie priamo ku koncovému zákazníkovi
  • Flexibilné podmienky financovania

A omnoho viac. Zaručujeme rýchle dodanie a vysokú kvalitu našich produktov, a so všetkými prípadnými otázkami vám pomôže naša zákaznícka podpora.

Hľadáme partnerov po celom svete, ktorí by svojim klientom radi ponúkli sauny, vírivky a ďalšie produkty z dreva v severskej kvalite. Chcete svojim klientom ponúknuť sauny so severskou kvalitou? Spojte sa s nami!

Privacy Policy